דרכי התמודדות

דרכי התמודדות
מניסיוני האישי, התמודדות של הורים שילדם אובחן כאוטיסט, היא תהליך ארוך ומורכב. התקופה שלאחר האבחנה מאופיינת בהתמודדות עם לחץ נפשי, מתח נפשי וחרדות. תקופה זו הינה מאתגרת במיוחד, היות והאבחנות עצמן אינן תמיד חד משמעיות וההשלכות שלהן על אורח חייה של המשפחה מרחיקות לכת. להתמודדות של הורים לילדים מיוחדים, יש מספר מאפיינים ייחודיים. ראשית על ההורים להבין כי הם עומדים להתמודד עם ניהול משברים לטווח ארוך ולהתמקד אך ורק במטרה שהציבו לעצמם. בנוסף להתמודדות עם מטלות היום יום, עליהם למצוא עבור הילד מסגרות טיפוליות וחינוכיות ולפעול מול רשויות וגופים שונים. התמודדות של הורים לילדים מיוחדים דורשת בתחילת הדרך לא מעט זמן על מנת לעכל את הבשורה וכמו כן גם צורך לשוחח עם הורים הנמצאים במצב דומה. העובדה כי לכל אחד מבני משפחה, דרכי התמודדות ייחודיות המתאימות לו, הופכת את הנושא למורכב אף יותר.

אחת הדרכים היעילות המאפשרות התמודדות עם לחץ או התמודדות עם משבר, היא שיתוף עם הורים אחרים. הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, מוצאים את עצמם פעמים רבות עסוקים מאוד בניהול השוטף של חיי היום יום. אחת התוצאות של מצב מורכב זה היא שבמהלך ההתמודדות, ההורים לא מוצאים זמן לעצמם בין העבודה, ההסעות לטיפולים השונים, הטיפול בבית, התנהלות זוגית, ניהול חיי משפחה ומטלות רבות נוספות, וכך הם אינם מצליחים לעצור לרגע ולהקדיש זמן לצורך התמודדות עם המצב החדש. הורים לילדים שאובחנו על הרצף האוטיסטי מוצאים את הקשר עם הורים אחרים הנמצאים במצב דומה, כמקור לנחמה ובמקביל כמקור לקבלת עצות מועילות לכלים ולהקלה על ההתמודדות.

כאם לעידו, שאובחן כאוטיסט בגיל שלוש, החלטתי לצאת למלחמה נגד האוטיזם, וללא ידע מוקדם פתחתי במאבק בלתי מתפשר על מנת להתמודד עם המצב. בפני ובפני ועידו ניצבה התמודדות לא פשוטה, שכללה בנוסף למאבק באוטיזם, גם ניהול משברים יום יומיים והתמודדות עם לחץ נפשי. הצימאון שלנו לידע והיכולות שלנו לפרוץ גבולות בכל הקשור להתמדה, הפכו את הסיפור שלי ושל עידו לסיפור הצלחה מרגש, בין השאר היות ובחרנו להתמודד עם המצב תוך כדי ניהול של חיים רגילים ומלאים כלל טיולים, בילויים ונסיעות לחו"ל. המאמץ השתלם מעל ומעבר לכל הציפיות.

עידו טובלי חי כיום חיים עצמאיים. הוא סיים את לימודיו, מתגורר ב-'בית הידידות' בתל אביב, עובד כפועל ייצור, מתאמן בריצות למרחקים ארוכים ויוצא לבלות בבתי קפה ובקולנוע כמעט כמו כל צעיר אחר בגילו. על הדרך שעברנו, על העליות, המורדות, ההצלחות והכישלונות שחווינו, אני מספרת בהרצאה "המסע של חיי". הדרכים שבהן בחרתי להתמודד עם המצב שנכפה עלי הן דרכים שיכולות להיות יעילות במהלך התמודדות הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, התמודדות של אחים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולכל מי שנמצא במשבר אישי וזקוק להשראה ועצות שיסייעו לו במהלך התמודדות עם לחץ ומצבי משבר.