הדרכת הורים

הדרכת הורים
כדי לקבל רישיון נהיגה צריך לעבור טסט, כדי לקבל רישיון עסק, צריך לעמוד בשורה ארוכה של תקנות ודרישות, כדי להתקבל ללימודים גבוהים צריך תעודות בגרות. זה טוב ויפה, אבל כשזה מגיע לאחד התחומים החשובים ביותר בחיינו – הילדים, אין צורך בידע מוקדם. חווית ההורות היא חוויה בסיסית, מדהימה ומרתקת, ויחד עם זאת היא אינה פשוטה כלל. בין אם מדובר בתינוקות, שהטיפול בהם דורש זמן רב, בילדים שנמצאים אמנם חלק גדול מהיום בגן או בבית הספר, אבל עדיין דורשים תשומת לב, או במתבגרים, שהמאבקים שלהם בדרכם להפוך למבוגרים משפיעים לא מעט גם על סביבתם הקרובה. אם אתם רוצים להתמודד בהצלחה טוב יותר עם אתגרי ההורות, כנראה שאתם זקוקים להדרכת הורים.

מהימים הראשונים בחיק המשפחה אנחנו מדריכים את הילדים. זה מתחיל עם הדרכה לפעולות בסיסיות ומתקדם ללימוד השפה, הקניית הרגלים חברתיים ועוד. בהמשך הדרך פוגשים הילדים גננות, מורים ומדריכים בחוגים ובתנועות נוער, שמדריכים אותם במגוון תחומים שישפיעו על חייהם הבוגרים. אבל מי מדריך את ההורים? הרי כל ילד חדש שמצטרף למשפחה מכניס אותה למצב חדש לחלוטין, וכשזה קורה, אין הורה שלא זקוק להדרכה. הנחיית הורים, המתבצעת על ידי מנחים מקצועיים ומנוסים במסגרת סדנאות הדרכה הורית, הרצאות או מפגשים אישיים, היא בעלת משמעות רבה עבור כל בני המשפחה. כמו שלא רצוי לעלות לכביש לפני שסיימתם את לימודי הנהיגה, לא רצוי שתגדלו את ילדיכם ללא הדרכה הורית מתאימה.

הדרכה הורים היא תחום נרחב. ארגונים, מוסדות ומדריכים פרטיים מציעים שפע של סדנאות להורים ומפגשי הדרכת הורים, הנחייה הורית ועוד. איך תדעו שבחרתם את המנחה הנכון? ראשית מומלץ להתייעץ עם הורים נוספים בסביבתכם הקרובה ולבקש מהם המלצות על סדנאות להורים שבהן השתתפו. לאחר מכן מומלץ לגלוש באתרי האינטרנט של הסדנאות והמנחים השונים ולנסות להבין האם הם אכן מתאימים לכם, מבחינת הרקע המקצועי של המנחים, הנושאים המטופלים ומבחינת הטון והסגנון. בשלב הבא נסו לקבוע מפגש היכרות עם המנחה כדי שתוכלו לדעת האם ההמלצות שקיבלתם והתוכן שקראתם באתר הם שיקוף אמיתי של המציאות בשטח.

בין האפשרויות שאתם פשוט חייבים לבדוק נמצאות הסדנאות וההרצאות להדרכה הורית אותן אני מעבירה בהצלחה כבר שנים רבות. כאם לילד שאובחן בגיל שלוש כאוטיסט, יצאתי בכוחות עצמי למאבק שנראה חסר סיכוי נגד האוטיזם וניצחתי. עידו, כיום בן 21 סיים את לימודיו, הוא עובד, מבלה, מתאמן בריצות למרחקים ארוכים וחיי חיים מלאים כמו כל צעיר אחר בגילו. בנוסף אני מלווה משפחות ואנשים בתהליכי התפתחות אישית ומקנה להם כלים לאושר יום יומי באמצעות טכניקות מגוונות כמו הילינג דמיון מודרך, מדיטציה ועוד. הכלים שרכשתי במהלך שנים של הורות לילד בעל צרכים מיוחדים, הם שימושיים במיוחד עבור משפחות צעירות וותיקות והורים לילדים בגילאים שונים.